Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KSR 13 Koszt wytworzenia podstawą wyceny produktów

06 grudnia 2023 | Rachunkowość | Angelika Jóźwiak

Przedmiotem zainteresowania każdej jednostki gospodarczej nastawionej na zysk będzie odpowiedź na pytanie co i ile kosztowało? Aby móc ustalić cenę sprzedaży jednostka powinna posiadać dokładną wiedzę jakiego rzędu ponosi koszty wytworzenia. Dobrze skalkulowany koszt wytworzenia to jeden z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie firmy.

Warto zauważyć, że kategoria ta jest istotna nie tylko z punktu bilansowego, ale także dla celów zarządczych przy podejmowaniu decyzji krótko i długoterminowych.

Znaczenie kosztu wytworzenia

Dlaczego koszt wytworzenia jest tak ważny przy wycenie produktów? Bo wpływa on zarówno na bilans, poprzez informację zawartą w zapasach, a także na rachunek zysków i strat jako osobna pozycja w segmencie podstawowej działalności operacyjnej. Zatem wycena ta może istotnie wpływać na wartości zawarte w sprawozdaniu finansowym, które dostarczają informacji dla odbiorców zewnętrznych oceniających kondycje finansową jednostki.

Dla przedsiębiorców określenie kosztu wytworzenia jest swego rodzaju wyzwaniem. Ma on bowiem znaczący wpływ na kształtowanie wyniku ze sprzedaży, co przekłada się pośrednio na ostateczny wynik finansowy danej jednostki, a także na wpływ rozliczenia podatkowego z uwagi na brak w prawie podatkowym bezpośrednich przepisów dotyczących wyceny produktów.

Wytyczne KSR 13

Aby zachować zasadę true and fair view należy odpowiednio skalkulować koszt wytworzenia zgodnie z wymogami przepisów prawa bilansowego. Wskazania dotyczące ustalania kosztu wytworzenia produktów zgodnie z ustawą o rachunkowości zostały zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 13.

Zgodnie z art. 28...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12742

Wydanie: 12742

Spis treści

Reklama

Zamów abonament